- Piotrków Trybunalski między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918-1939. wyd. Księży Młyn autor: Agnieszka Warchulińska
ISBN: 9788377291689
Autor: Agnieszka Warchulińska
Liczba stron: 140
Format: 22 x 32 cm
Oprawa: twarda
Język: polski
Wydanie: 2012
Opis:
Tak jak w starej piosence Gdy na to się spojrzy z perspektywy, którą dać może, może tylko czas, ten nasz kawałek życia był własny, był prawdziwy, dlatego będą pamiętać nas... Lata dwudzieste, lata trzydzieste wrócą piosenką, sukni szelestem... dwudziestolecie międzywojenne powraca w książce Piotrków Trybunalski między wojnami. Opowieść o życiu miasta 1918 1922! Drogi Czytelniku, daj się zabrać w podróż do czasów, gdy kwitła Manufaktura Piotrkowska, w każdą niedzielę Ogród Botaniczny rozbrzmiewał śmiechem dzieci, a w letnie dni zieleńce, ogródki i sady zapełniały się rodzinami z piknikowymi koszami. Razem z Autorką zajrzyj do restauracji U Banaszewskiego, uciekaj przed przerażającym Alem Capone, wiruj na parkiecie podczas balu karnawałowego w Kasynie Oficerskim, poczuj w ustach smak piw pilzneńskiego i bawarskiego. Wybierz się na spacer starymi uliczkami Piotrkowa i obstaw wyścigi konne. A wszystko uwiecznij na zdjęciach wykonanych w Zakładzie Fotograficznym i Pracowni Portretów A. Krupównej.
Publikacja składa się z kilkudziesięciu rozdziałów dotyczących spraw ważnych dla miasta i jego mieszkańców. Wzbogacają ją liczne zdjęcia, reklamy oraz dane adresowe ułatwiające poznanie dawnej lokalizacji wielu instytucji.
Do książki dołączone są bezpłatne dodatki: reprint planu miasta z lat 30. XX wieku oraz płyta CD z piosenkami piotrkowskiej kapeli podwórkowej Fakiry