- Geografia Krolestwa Polskiego y Wielkiego Xsięstwa Litewskiego, tudzież innych Prowincyi do nich należących. wyd. Wielka Izera autor: Anton Frirdrich Busching
Reprint
ISBN: 978-83-953369-7-3
Autor: Anton Friedrich Büsching
Ilość stron: 232
Format: 13 x 21.5 cm
Oprawa: twarda
Język: polski
Wydanie: 2020
Opis:
Nasza Biblioteka Reprintów rozrasta się. Premiera Geografii Krolestwa Polskiego y Wielkiego Xięstwa Litewskiego A.F. Buschinga z ostatnich lat I Rzeczpospolitej. Wydane po raz pierwszy w Lipsku w roku 1768.
Zawiera opisy:
-
Introdukcya
-
Korona: geografia ogólna – ustrój polityczno-gospodarczy – dochody koronne – armia itd.
-
Wielko-Polska Prowincya (Wielkopolska właściwa, Mazowsze, Kujawy itd.)
-
Wielkie Xięstwo Pruskie (Polskie Prusy)
-
Mało-Polska Prowincya
-
Wielkie Xięstwo Litewskie
-
– Wojewodztwo Wileńskie
-
– Wojewodztwo Trockie
-
– Wojewodztwo Inflanckie
-
Xięstwa Kurlandzkie y Semigalskie
Anton Friedrich Büsching (ur. 27 września 1724 w Stadthagen koło Hanoweru, zm. 28 maja 1793 w Berlinie) był geografem, teologiem ewangelickim i pedagogiem. W 1748 r. uzyskał tytuł magistra teologii na uniwersytecie w Halle. Pracował jako nauczyciel, podróżował do Petersburga i Kopenhagi. Kompendium geograficzneNeue Erdebeschreibung [Nowe Ziemi opisanie] powstało w latach 1750–1754. Miało objąć cały świat, autor zdołał jednak ukończyć tylko jedenaście części, z których pierwsze dziesięć dotyczy Europy, a jedenasta – wybranych krajów Azji. W 1762 r. opublikowano tłumaczenie angielskie dzieła, a w 1768 – francuskie. W tym samym roku w Lipsku i Dreźnie nakładem królewskiego księgarza Michaela Grölla (Michał Grel, 1722–1798) ukazało się wydanie polskie, zatytułowane Geografia Krolestwa Polskiego y Wielkiego Xięstwa Litewskiego tudzież innych Prowincyi do nich należących, w przekładzie Ewarysta Andrzeja Kuropatnickiego, od tego czasu nie wznawiane. Büsching w 1767 r. założył czasopismo geograficzne Magazin für Historiographie und Geographie, które wydawał aż do śmierci. Był ojcem historyka, archeologa, etnografa i śląskiego regionalisty, właściciela zamku Grodno i założyciela pierwszego publicznie dostępnego muzeum we Wrocławiu, Johanna Gustava Gottlieba Büschinga (1783–1829).