- Górskie przygody i draki. wyd. Mountain Quest autor: Andrzej Machnik
Wydawnictwo: Mountain Quest
ISBN: 978-83-932611-5-4
Autor: Andrzej Machnik
Ilość stron: 542
Format: 15 x 21 cm
Oprawa: miękka
Język: polski
Wydanie: 2019
Opis:
„Górskie przygody i draki” to zbiór anegdot, portretów, żywych legend i górskich opowieści. Ze swadą i zacięciem gawędziarza, Andrzej Machnik pisze o wyprawach i powrotach, nadziejach, rozczarowaniach i bolesnych pożegnaniach.
Znany z niekonwencjonalnych poglądów i ciętego języka, doskonale zna środowisko, którego jest nieodłączną częścią. Zajmuje nas historiami o towarzyszach- ze szlaku i schroniska, ze ściany i namiotu, znad kufla z piwem i znad przepaści. Wraca do czasów, które z powodu braków w sprzęcie, nikłych możliwości finansowych i formalnych ograniczeń, czyniły ze wspinaczki przede wszystkim wypadkową umiejętności, brawurowej odwagi, bezczelności, uporu i żelaznej konsekwencji. Nie brak w tym inteligentnego, pełnego ironii i dystansu humoru. Ale jest również głos krytyki wobec współczesnych „lodowych wojowników”, którzy bez sutego dofinansowania ze strony państwa, sauny i piecyka gazowego w bazie oraz „okien pogodowych” niemal nie są w stanie ruszyć do dzieła…
„Jeśli ktoś spędził w górach całego świata ponad 40 lat, to siłą rzeczy był świadkiem wielu ciekawych historii. Jeśli ktoś 30 lat szkoli młodzież, to jak mało kto wie, że kursanta stać na wszystko. Jeśli ktoś ma cięte pióro i potrafi z pomysłem opowiedzieć swoją historię to mamy przepis na górski bestseller. Autor niniejszej książki opowiada barwnie, puentuje celnie i czasem krytycznie spogląda na środowisko wspinaczkowe, tak bliskie jego sercu, a zarazem tak dalekie.”
Denis Urubko
Andrzej Machnik – taternik, alpinista, himalaista, wieloletni instruktor alpinizmu, autor wielu nowych dróg w Tatrach. W 1982 roku wraz z Andrzejem Czokiem i Januszem Skorkiem dokonał pierwszego przejścia zachodniej ściany Makalu 8470 m- jednej ze sztandarowych ścian himalajskich. Uczestnik pierwszych zakończonych sukcesem zimowych wypraw na Manaslu i Dhaulagiri. Zorganizował i przeprowadził wyprawę, która zdobyła po raz pierwszy zimą trzeci szczyt świata- Kanczendzongę (8598 m). Kierował również wyprawą, która próbowała zdobyć zimą Makalu. Autor wielu książek o tematyce górskiej i nie tylko. Od ponad 10 lat jest kanclerzem kapituły tzw. „Złotego Jaja”- wyróżnienia przydzielanego za najśmieszniejszy, najgłupszy lub najbardziej kompromitujący wyczyn wspinaczkowy lub mający związek z taternictwem czy też alpinizmem