Czołówka Mięgusza. Ściany Tatr - Topo nr 7
- Czołówka Mięgusza. Ściany Tatr - Topo nr 7. Mapa składana wyd. Master Topo
Mapa panoramiczna
Autor: Grzegorz Głazek
ISBN: 978-83-64147-07-4
Format: 67 x 47 cm
Oprawa: foliowe etui
Wydanie: 2014
Opis:
Pierwsze w
historii dokładne opracowanie topograficzno-zdjęciowe ściany czołowej filara
Mięguszowieckiego Szczytu.
Podstawą fotomapy jest obraz dużej rozdzielczości, pokazujący całą ścianę i zajmujący pełny obszar plakatu formatu B2. Topo-plakat obejmuje łącznie 25 dróg, 7 znanych kombinacji oraz warianty, w tym kilka dużych i wiele pomniejszych. Zaznaczono popularne stanowiska zjazdowe. Aktualność innych danych sięga stycznia 2014 (nowa droga).
W części tekstowej przedstawiono ogólny opis ściany i jej historii, opis podejść oraz zejść zjazdami i pieszo, listę dróg z podaniem trudności i roku kluczowych przejść. Także z oznaczeniem urody (gwiazdkami) i wyróżnieniem ewentualnego charakteru zimowego (przez dopisanie litery z). Zaznaczono wiele nazwanych formacji w ścianie, z objaśnieniem nazw skróconych, co powinno ułatwić orientację i porozumiewanie się przy opisach.
Rozwikłano m. in. warianty mniej znane, np. w pobliżu początku drogi Filarem czy teren położony nieco na prawo od środka górnej części ściany (Gut, Ładne Kwiatki – ta ostatnia linia nie jest tylko kombinacją, wnosi 60-70 m wymagającego terenu do VII, Prawy Dziadek – tu okazuje się, że droga ta biegnie do samej górnej krawędzi ściany i jest jedną z najwyższych na ścianie).
Moment zrobienia zdjęcia daje maksimum nasłonecznienia w najbardziej skrytych partiach ściany (zrobiono je w pierwszych dniach lipca, gdy świt jest tylko o kilka minut późniejszy niż umożliwia to najdłuższy dzień w roku - przy dolnym lewym skraju obrazu widać jeszcze głęboki poranny cień, dopiero schodzący ze ściany).