- Heinrich Lauterbach Architekt wrocławskiego modernizmu wyd. Muzeum Architektury pod red. Jerzego Ilkosza
ISBN:
Autor: red. Jerzy Ilkosz
Ilość stron: 501
Format: 24 x 30 cm
Oprawa:
miękka
Język: polski
Wydanie: 2012
Opis:
Niniejsza publikacja jest owocem wielomiesięcznej pracy polskich i zagranicznych naukowców, badaczy życia i dorobku jednego z najważniejszych twórców wrocławskiej architektury okresu międzywojennego, ucznia Hansa Poelziga i jednego z głównych pomysłodawców i organizatorów wystawy Werkbundu WuWA z 1929 roku.
Monografia, poświecona działalności Lauterbacha w okresie przed druga wojna światową, głównie na terenie Śląska i Wrocławia, została podzielona na trzy części:
Pierwsza z nich to artykuły i eseje omawiające twórczość architekta autorstwa wybitnych ekspertów z dziedziny architektury europejskiego modernizmu, m.in. Vladimira Šlapety, Cristiny Inês Steingräber, Beate Störtkuhl i Jadwigi Urbanik.
Drugą ważną częścią wydawnictwa
jest katalog obejmujący ponad trzydzieści pozycji (pojedynczych obiektów i
większych założeń mieszkaniowych), zilustrowany archiwalnymi i
współczesnymi fotografiami budynków oraz opatrzony ich szczegółowymi opisami.
Większość wykorzystanych w katalogu planów architektonicznych i zdjęć pochodzi z
kolekcji Muzeum Architektury, gdzie trafiły na początku lat dziewięćdziesiątych
XX wieku.
W ksiące Czytelnik znajdzie również teksty autorstwa samego Lauterbacha oraz poświęcone mu teksty źródłowe. Oddają one ducha czasu, atmosferę, w jakiej tworzył architekt w latach dwudziestych oraz w naznaczonym kryzysem gospodarczym i politycznym okresie lat trzydziestych. Na szczególną uwagę zasługuje interesujący opis lat dzieciństwa i młodości architekta, a także jeden z najlepszych tekstów Lauterbacha poświęcony Hansowi Poelzigowi i Akademii Sztuki we Wrocławiu.