- Przez morze. Z Syryjczykami do Europy wyd. Czarne autor: Wolfgang Bauer
ISBN: 978-83-8049-233-2
Autor: Wolfgang Bauer
Ilość stron: 144
Format: 13 x 21.5 cm
Oprawa: twarda
Wydanie: 2015
Opis:
Odkąd załamał się porządek polityczny na Wschodzie, exodus trwa. Egipt, Somalia, Libia, Erytrea, Jemen, a zwłaszcza Syria – z każdego z tych państw dziesiątki tysięcy uchodźców co roku, ryzykując życie, próbuje przedostać się przez Morze Śródziemne, by uciec od wojen, dyktatur i biedy. By móc żyć bez lęku.
Czeski fotograf Stanislav Krupař i niemiecki reporter Wolfgang Bauer postanowili przebyć drogę, którą pokonują uciekinierzy. Zmienili tożsamość, zaufali przemytnikom i przyłączyli się do Syryjczyków, którzy próbują przedostać się z Egiptu do Włoch. Plan dziennikarzy szybko zweryfikowała rzeczywistość – zostali deportowani, zanim zdążyli postawić nogę na statku, którym mieli dopłynąć do wolności. Udało się im jednak utrzymać kontakt z poznanymi uchodźcami i zrelacjonować ich ciężką walkę o lepsze życie, w której do samego końca nie można być pewnym wygranej.
Przez morze pokazuje prawdziwych ludzi, nie kolejne liczby w statystykach. Syryjczyków, z których każdy ma inną historię. To również opowieść o wspólnocie, która tworzy się, kiedy przyświeca jej jeden cel – wolność. Książka Bauera to apel do Europy, aby dostrzegła najbardziej potrzebujących.
„Dwóch dziennikarzy – reporter
Wolfgang Bauer i fotograf Stanislav Krupař – przybrawszy tożsamość uciekinierów
z Kaukazu, postanowili razem z syryjskimi uchodźcami przebyć nielegalną drogę do
europejskiego raju. Nie udało im się; zostali aresztowani na wysepce nieodległej
od plaży w Aleksandrii. Lecz przyjaźnie zadzierzgnięte podczas przygotowań do
wyprawy i opowieści Syryjczyków pozwoliły im stworzyć książkę niezwykłą: relację
z jednej z najbardziej niebezpiecznych i dramatycznych dróg, jakie może sobie
wyobrazić współczesny człowiek.
"Przez morze" kipi emocjami. Jest tu miejsce na strach i na nadzieję, na podłość, ale też na obietnicę poprawy. Marzenia mieszają się z horrorem, a krzywda z pragnieniem, by wreszcie uczłowieczyć swoje życie. Wielki reportaż, znakomite tłumaczenie. Mam nadzieję, że otworzy Polakom oczy.”
Paweł Smoleńsk