- Halowe kościoły z XIV wieku na Śląsku. wyd. PWr autor: Hanna Kozaczewska-Golasz
Autor: Hanna Kozaczewska-Golasz
ISBN: 978-83-7493-790-0
Ilość stron:
320
Format: 21.5 x 30 cm
Oprawa: twarda
Wydanie: 2013
Opis:
W XIV wieku na Śląsku wykształciły się dwa typy kościołów halowych - jeden z wydłużonym prezbiterium i wieżą usytuowaną asymetrycznie oraz drugi z prezbiterium trójnawowym halowym
Szerokie przęsła sklepień gwiaździstych w połączeniu z długimi przęsłami naw bocznych o sklepieniach pięciopodporowych stworzyły przestronne wnętrza rozdzielone wydłużonymi ośmiobocznymi filarami. Gładkie ściany z wysokimi oknami potęgowały wrażenie rozświetlonej przestrzeni kościołów, których wysokość sięgała do 25 m we Wrocławiu i ponad 27 m w Nysie.
Mimo przejścia Śląska w lenno czeskie i teoretycznych możliwości wpływów z Czech i Austrii na śląsku działali architekci tworzący własną odmianę gotyku z wpływami pochodzącymi z różnych dzielnic i krajów, odpowiednio przetworzonymi, a nie kopiowanymi. Swoją działalność rozpoczęli w 4 ćw. XIII w. od wielkich założeń we Wrocławiu i Kamieniu Ząbkowickim. Pojawiły się w nich nowe układy przestrzenne, konstrukcje i formy, które ukształtowały architekturę śląskich kościołów halowych w XIV w., architekturę gotyku rozwiniętego, odmiennego od europejskiego gotyku klasycznego – wyróżniające ją cechy to przestronność, asymetria i dynamika.