- Dolomity t.III Brenta i Jezioro Garda. Przewodnik trekingowy wyd. Sklep Podróżnika autor: Dariusz Tkaczyk
Przewodnik trekingowy
ISBN: 978-83-7136-239-2
Autor: Dariusz Tkaczyk
Liczba stron: 224
Format: 14.5 x 21 cm
Oprawa: miękka
Język: polski
Wydanie: 2019
Opis:
Dla wielu turystów góry te są synonimem dzikości i prawdziwej przygody. Jak rzadko która grupa w Alpach nadają się doskonale do turystyki wakacyjnej. Żeby się przekonać, czy Bocchette Centrali jest rzeczywiście najpiękniejszą alpejską trasą, można zajrzeć do nowego przewodnika Dariusza Tkaczyka, albo... pojechać w Brentę i zobaczyć na własne oczy.
Po zachodniej stronie doliny Adygi z północy na południe rozciąga się mało rozczłonkowany łańcuch górski, przez który nie prowadzi ani jedna droga jezdna a jedynie kilka tras turystycznych. Dla świata Brentę odkryli w XIX w. Brytyjczycy z Alpine Club, a szczególnie w jej historii zapisał się Francis Fox Tuckett, który w roku 1871 wraz z innym znanym alpinistą Douglasem Freshfieldem i przewodnikiem Devoussou zdobył Cima Brenta (3151 m). W owym czasie uznawany był on za najwyższy szczyt Brenty, podczas gdy tak naprawdę najwyższym szczytem jest leżący dalej na południe Cima Tosa (3173 m).
Brenta to góry wspaniałe, nie pozostawiające nikogo obojętnym – pisze autor. I rzeczywiście – panoramiczne przejścia powinny zachwycić każdego, kto jest choć trochę wrażliwy na piękno. Warto przekonać się na własne oczy, szczególnie że trasy są dostępne dla przeciętnego tatrzańskiego turysty. Dajmy się zaczarować.
Warto sięgnąć po „Dolomity” nie tylko dlatego, że są jedynym kompletnym przewodnikiem po tym regionie wydanym po polsku. Bogato ilustrowany, zawiera szczegółowe opisy dróg górskich, z uwzględnieniem czasów ich przejść i trudności, jakie mogą stwarzać. Autor opisuje też niespodzianki jakie można spotkać na szlaku i podaje wskazówki jak ich uniknąć. Pisze nie tylko o walorach przyrodniczych Dolomitów, ale i historycznych.
Trasy ilustrowane są przejrzystymi, dwukolorowymi schematami i mapami graniowymi. Dobre wyobrażenie o krajobrazie dają także liczne panoramy górskie oraz szereg kolorowych zdjęć. Jest to już drugie wydanie tego przewodnika – uaktualniono w nim wszelkie informacje praktyczne, przede wszystkim dane dotyczące schronisk. Nie brakuje ciekawostek krajoznawczych i osobistych komentarzy autora, który wiele z opisywanych tras przeszedł na własnych nogach.
Dariusz Tkaczyk, rocznik 1960, pochodzi ze Starachowic. Przygodę z górami zaczynał jak zwykle od Beskidów, Tatr i innych pasm leżących w bliskim zasięgu. Jednak podczas studiów na Politechnice w Niemczech, po pierwszym wyjeździe w Dolomity uległ czarowi tego niesamowitego miejsca na ziemi i tak już zostało do dziś. Po powrocie do kraju mieszka i pracuje w Gdańsku. Uprawia żeglarstwo morskie i kajakarstwo. Ostatnio równie często co w Dolomitach bywa w innych górach północnych Włoch, zwłaszcza w Brencie i Adamello.