- Historia miasta Kowary w Karkonoszach spisana przez Theodora Eisenmangera onegdaj nauczyciela miejskiej szkoły ewangelickiej wydana w 1900 roku wyd. Związek Gmin Karkonoskich autor: Theodora Eisenmangera
ISBN: 978-83-923050-4-0
Autor: Theodor Eisenmanger
Liczba stron: 288
Format: 16.5 x 23 cm
Oprawa: miękka
Język: polski
Wydanie: 2011
Opis:
Wydana w 1900 roku historia Kowar napisana przez Theodora Eisenmangera, nauczyciela miejscowej szkoły ewangelickiej – to dzieło niezwykłe.
Po kilku wydanych w ostatnich latach kronikach Jeleniej Góry przyszedł czas na historyczną kronikę najznaczniejszego po niej miasta w Kotlinie Jeleniogórskiej. Kowary w ciągu wieków przeżyły momenty niezwykłej koniunktury i bogactwa, gdy wyroby z tutejszych kopalń, hut i warsztatów kowalskich znane i cenione były w całej Europie, a od XVII w. sławiły miasto kowarskie wyroby tkackie.
Mieszczanie potrafili znakomicie się gospodarować i dbać o rozwój miasta, choć los go nie oszczędzał. Lata powodzenia splecione były z licznymi klęskami powodzi, pożarów i wojen. Najstraszniejsza z nich, wojna 30-letnia, przyniosła niewyobrażalne zniszczenie i cierpienia. Napad lisowczyków spowodował tak wielkie przerażenie wielu mieszczan, że na zawsze przenieśli się w góry, gdzie założyli nowe osady.
Czas XIX w. autor nazywa "upadkiem Kowar", jednak miasto mimo politycznych przemian rozwijało się żywiołowo i tworzyło podstawy silnego uprzemysłowienia.
Spis treści:
-
Słowo wstępne
-
Od wydawcy
-
Theodor Eisenmänger
-
Rozdział I. Najstarsze przekazy z przeszłości Kowar. Od pierwszych wzmianek pisemnych (1355 r.) do nadania praw miejskich (1515 r.)
-
Rozdział II. Od podniesienia Kowar do rangi miasta (1515 r.) do konfiskaty dóbr Freiherra (barona) Ulricha Schaffgotscha przez cesarza Ferdynanda II (1634 r.)
-
Rozdział III. Kowary pod panowaniem rodu Czerninów
-
Rozdział IV. Kowary pod rządami Fryderyka Wielkiego
-
Rozdział V. Upadek Kowar
-
Rozdział VI. Kowary w czasach współczesnych
-
Suplement:
-
Herb stary miasta Kowary
-
Chronologia dziejów Kowar
-
Źródła
-
Ulice i mosty
-
Słownik miejsc i obiektów
-
Nazwy miejscowości
-
Indeks nazwisk
-
Spis ilustracji